Bycie właścicielem firmy to świetna okazja. W jakich branżach masz doświadczenie? Możesz chcieć pozostać w sektorze, który dobrze znasz, lub zacząć w zupełnie innym sektorze.

Jak możesz zastosować swoje umiejętności w innych dziedzinach? Które z tych umiejętności można ogólnie wykorzystać w biznesie? Jakie były twoje najlepsze i najgorsze sektory i dlaczego?

Niektóre sektory są bardziej dochodowe niż inne pod względem pieniędzy i ryzyka. Z drugiej strony są też sektory bardziej ryzykowne.

Biznes taki jak pralnia chemiczna jest zazwyczaj bezpieczną inwestycją, ale zawsze generuje skromny dochód. To bardziej biznes związany ze stylem życia. Z drugiej strony posiadanie restauracji jest bardziej ryzykownym przedsięwzięciem, więc będzie bardziej prawdopodobne, że będziesz je realizować tylko wtedy, gdy naprawdę jesteś tym pasjonatem.

Czy dążysz do tego, aby stać się niezwykle bogatym, czy bardziej zależy Ci na satysfakcji z pracy?

Wolisz ryzykować, czy grać bezpiecznie?

Należy również zwrócić uwagę na trendy handlowe. Przewiduje się przyszły wzrost w zakresie opieki zdrowotnej, technologii, budownictwa oraz edukacji i szkoleń.

Jaką kwotę chcesz zainwestować? Sektory powyżej pewnego progu zostaną odfiltrowane przez Twój budżet – hotele i produkcja zazwyczaj należą do najdroższych.

Następnym krokiem jest sporządzenie krótkiej listy potencjalnych klientów w oparciu o wybrany sektor. Poniższe sugestie pomogą ci.

Następnym krokiem jest sporządzenie krótkiej listy potencjalnych klientów, gdy już zdecydujesz, do której branży chcesz dołączyć – chociaż możesz chcieć pozostawić otwarte opcje. Musisz starannie wybrać biznes, który jest dla Ciebie odpowiedni, kiedy kupujesz już istniejącą.

Jak wybrać odpowiednią firmę dla siebie – pokażemy Ci, jak przeanalizować firmy, które odpowiadają Twoim potrzebom, w oparciu o cenę, lokalizację i możliwości finansowane przez właściciela.

Właściciele interesującej Cię firmy mogą odpowiedzieć na Twoje pytania, gdy już ją znajdziesz.

Jeśli już zdecydowałeś, w jakim sektorze chcesz kupić firmę – lub jeśli nadal jesteś otwarty na pomysły – możesz teraz zawęzić wyszukiwanie. Wyszukiwanie firmy może być przytłaczające, ponieważ na sprzedaż są tysiące firm.

Niektóre lokale gospodarcze obejmują zakwaterowanie. Właściciel firmy oszczędza czas i pieniądze, eliminując koszty dojazdów. Dodatkowo znacznie podnosi cenę – jednak jeśli najpierw sprzedasz swój dotychczasowy dom, zwykle daje to większą siłę nabywczą. Szczególnie rozpowszechniony w pensjonatach, gospodarstwach rolnych i sklepach detalicznych.

Nie poddawaj się, jeśli nie możesz od razu znaleźć tego, czego szukasz. Sprawdzaj regularnie, aby upewnić się, że nie przegapisz wymarzonej okazji, gdy codziennie pojawiają się nowe firmy. Możesz

zarejestruj się również, aby otrzymywać powiadomienia, gdy pojawi się coś odpowiadającego Twoim kryteriom. Ta funkcja będzie dostępna u większości agentów i witryn z listami, więc korzystaj z niej w pełni.

Zadając pytania, powinieneś mieć na uwadze dwa cele. Możesz zacząć od dowiedzenia się więcej o firmie, aby określić, czy chcesz ją dalej rozwijać. Dodatkowo, jeśli zależy Ci na formalnych negocjacjach, musisz przekonać sprzedawcę o swojej wiarygodności i szczerości.

Nawet po sprzedaży sprzedawca może zostać przywiązany do firmy. Jeśli wykażesz sprzedającemu, że posiadasz kwalifikacje – pod względem umiejętności, doświadczenia i nastawienia – jest bardziej prawdopodobne, że wybierze Cię spośród innych zainteresowanych.

Jak długo firma działa?

Jaka jest historia firmy?

Co sprawiło, że zdecydowałeś się teraz sprzedać firmę?

Czy mógłbyś bardziej szczegółowo opisać model biznesowy?

Ile firma zarobiła w zyskach netto lub przychodach brutto w ciągu ostatnich 2-3 lat?

Wyceniając firmę, jakie czynniki brałeś pod uwagę? Jak określono wartość? Czy wykorzystano wykwalifikowanego, niezależnego eksperta?

Jaka jest Twoja elastyczność cenowa?

Jaka jest wartość firmy?

W jaki sposób cena wywoławcza jest oparta na aktywach i pasywach (długach)?

Jeśli sprzedaż ma być ustrukturyzowana, jak chcesz, aby była ustrukturyzowana?

Jakie są warunki i stawki finansowania sprzedającego i czy jest ono dostępne? Zwykle 10-25% ceny zakupu pokrywa finansowanie sprzedającego, co świadczy o zaufaniu sprzedającego zarówno do firmy, jak i kupującego.

Czy chcesz poczekać, aż zapewnię finansowanie zewnętrzne?

Musisz pokazać im pieniądze, aby mogli uznać Cię za poważnego i prawdziwego kupca.

Sprzedawcy będą chcieli upewnić się, że stać Cię na biznes, najprawdopodobniej poprzez pożyczkę bankową i wystarczającą ilość środków osobistych na zaliczkę. Będą też szukać kogoś, kto ma pasję do biznesu i szczerze się nim interesuje.

Finansowanie dłużne obejmuje kredyty komercyjne udzielane przez spółdzielnie mieszkaniowe i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Firmy lub osoby fizyczne pożyczają pieniądze od pożyczkodawcy, a następnie spłacają je wraz z odsetkami przez określony czas.

Znajdziesz różne stopy procentowe, warunki spłaty i inne warunki w zależności od pożyczkodawcy i tego, jak ryzykowna jest Twoja propozycja. Jeśli posiadasz jakiś majątek, zazwyczaj dom, możesz zabezpieczyć kredyt na korzystnych warunkach.

Prawdopodobnie możesz pożyczyć więcej z oszczędności osobistych, jeśli masz więcej pieniędzy do wniesienia.

W zależności od okoliczności możesz również odliczyć odsetki i opłaty za pożyczkę.

Proces negocjacyjny – podejście konfrontacyjne rzadko buduje zaufanie, a ponieważ wielu sprzedawców nie chce zrezygnować ze swojego biznesu, prawdopodobnie uniknie bliskiej relacji z kimś, kogo nie lubi.

Bycie zbyt chętnym, by zadowolić sprzedającego, pozwoli mu jednak kontrolować wszystko, narażając cię na ryzyko oszukania i ostatecznie nieszczęśliwego. Nie bądź agresywny, ale bądź asertywny. Bądź przyjazny, nie będąc uległym.

Ważne jest, aby po osiągnięciu wstępnego porozumienia przeprowadzić należytą staranność.

Aby mieć pewność, że kupując taki biznes wchodzisz we właściwy rodzaj biznesu, musisz dochować należytej staranności.

Due diligence następuje po uzgodnieniu warunków transakcji i daje możliwość dokładnego zbadania biznesu, aby sprawdzić, czy roszczenia sprzedawcy są prawdziwe. W Twoim najlepszym interesie może być renegocjowanie lub odejście od transakcji, jeśli zostaną wykryte wcześniej nieujawnione problemy.

Przejęcie firmy to skomplikowany proces, którego nie należy podejmować bez pomocy księgowego, prawnika i/lub brokera biznesowego.

Jeśli nie jesteś dokładny na początku, możesz odkryć ukryte problemy dopiero wtedy, gdy będzie za późno i sprzedaż zostanie już zakończona.

OttawaBusinessGuide.com